Rok 2019 obfitował w triumfy Abartha 124 rally, który wieloma zwycięstwami uświetnił 70. rocznicę istnienia marki.

Po pierwsze, drugi rok z rzędu wygrał Puchar FIA R-GT, z Włochem Enrico Brazzolim za kierownicą, a następnie, również drugi rok z rzędu, znalazł się na podium w zawodach samochodów z napędem na 2 koła i w GT podczas Rajdowych Mistrzostw Hiszpanii z Alberto Monarrim. I wreszcie, Włoch Andrea Nucita został mistrzem Rajdowego Pucharu Abartha odbywającego się w ramach Mistrzostw Europy ERC.

Luca Napolitano, szef marek Fiat i Abarth na region EMEA, nie kryje dumy z tych wyników: „Rok 2019 był rokiem, jakiego chciałby Carlo Abarth: pełen zwycięstw, które były tym bardziej ważne, że zbiegają się z 70. rocznicą istnienia marki. W trzecim sezonie Abarth 124 rally potwierdził swój status króla kategorii Gran Turismo, odnosząc do tej pory prawie sto zwycięstw zarówno w zawodach międzynarodowych, jak i krajowych, zgodnie z filozofią Carlo Abartha, który od samego początku chciał oferować swoim Klientom wyjątkowe, niezawodne samochody wyścigowe, które gwarantowałyby doskonałe osiągi, wygrywając”.

W Mistrzostwach FIA R-GT Abarth 124 rally po raz kolejny zdobył tytuł uzyskany w zeszłym roku, z włoską załogą na pokładzie, w składzie Enrico Brazzoli i Manuela Fenoli. Puchar FIA R-GT 2019 składał się z 8 zawodów, a włoska załoga zaznaczyła swoją obecność w pierwszych trzech: w trudnym i prestiżowym rajdzie w Monte Carlo, wymagającym Tour de Corse i w rajdzie San Remo, kładąc podwaliny pod ostateczne zwycięstwo.

Enrico Brazzoli (Team Bernini Rally): „Zdobycie Mistrzostwa FIA R-GT w roku, w którym przypadają 70. urodziny marki, było dla nas źródłem ogromnej satysfakcji. Jeszcze większego prestiżu nadał fakt, że zwyciężyliśmy w Tour de Corse, jednym z najtrudniejszych spotkań Mistrzostw Świata, wygranym dokładnie w dniu powstania Abartha, 31 marca”.

Również w Hiszpanii Abarth 124 rally okazał się królem w zawodach samochodów z napędem na 2 koła oraz w GT Rajdowych Mistrzostw Hiszpanii z Alberto Monarrim i Alberto Chamorro z zespołu SMC Junior Motorsport na pokładzie. Sukces nadszedł już trzy zawody przed zakończeniem sezonu, wraz z wielkim zwycięstwem w Rajdzie Wysp Kanaryjskich, liczącym się do klasyfikacji Mistrzostw Europy ERC.

Alberto Monarri (SMC Junior Motorsport): „Zwycięstwo na Wyspach Kanaryjskich było dla nas wspaniałe, ponieważ zbiegło się z 70. rocznicą istnienia Abartha. Miłość do ścigania kształtuje się już we wczesnym wieku, a dla mnie bycie oficjalnym kierowcą Abartha Hiszpanii i ściganie się dla nich to spełnienie marzeń”.

Również sezon Abarth Rally Cup, Mistrzostw składających się z 6 zawodów rozgrywanych w ramach Mistrzostw Europy ERC, został również uatrakcyjniony przez pojedynek włoskiej drużyny Andrei Nucity z polską załogą Dariusza Polońskiego. Ta próba sił trwała do samego końca, a Włoch Andrea Nucita triumfował dopiero w ostatnim spotkaniu sezonu – Rajdzie Węgier.

Andrea Nucita (Team Bernini Rally): „Wspaniałe było już samo w sobie zwycięstwo w Abarth Rally Cup, ale zdobycie go w 70. rocznicę jest czymś niezapomnianym. Mój Abarth 124 rally? Szybki, zwinny, przyjemny w prowadzeniu”.

Są to zalety, które pozwoliły wygrać spiderowi Skorpiona, ale również brylować poza tymi mistrzostwami. Tak było we Francji, gdzie bardzo młody francuski kierowca Nicolas Ciamin był w stanie konkurować z najmocniejszymi napędami 4×4 w kategorii R5, wygrywając niektóre odcinki specjalne Mistrzostw Francji. Również w innych krajach, jak Belgia, Czechy, Austria czy Szwajcaria, Abarth 124 rally zrobił duże wrażenie, uzyskując doskonałe rezultaty. We Włoszech wygrał kategorię R-GT w Pucharze Włoch z Roberto Gobbinem za kierownicą, odnosząc 4 sukcesy w zawodach krajowych.

W sumie, Abarth 124 rally odniósł prawie sto zwycięstw w trzech sezonach podczas mistrzostw odbywających się w 16 różnych krajach europejskich.