• Włoski SUV Fiata posiada zupełnie nowy wygląd, technologię i silniki.
  • Odświeżone nadwozie, reflektory Full LED i nowe wnętrze w najlepszym stylu 500.
  • Silniki nowej generacji FireFly Turbo 1.0 i 1.3 są do 20% bardziej oszczędne pod względem zużycia paliwa niż silniki benzynowe o podobnych parametrach.
  • W standardzie we wszystkich wersjach – system rozpoznawania znaków drogowych „Traffic sign recognition” z inteligentnym ogranicznikiem prędkości „Speed Advisor” i asystent pasa ruchu „Lane Assist” – zapewniające najlepsze bezpieczeństwo i wsparcie dla kierowcy.
  • Więcej łączności niż kiedykolwiek dzięki dostępnemu jako standardowe wyposażenie systemowi Uconnect 7″ HD LIVE z ekranem dotykowym w pełni zintegrowanym ze smartfonami dzięki funkcjonalności Apple CarPlay i Android AutoTM.
  • Całkowicie nowa gama z dwoma rodzajami nadwozia i trzema wersjami wyposażenia – Urban, City Cross i Cross.
  • Krótki, dwu i pół minutowy spot reklamowy, zainspirowany kultowym filmem „Powrót do przyszłości”* przedstawiający 500X w oryginalnym, zabawnym stylu, można oglądać od dzisiaj pod tym linkiem.
  • We Włoszech model jest liderem w swoim segmencie, a w Europie nieprzerwanie od 2016 roku znajduje się w pierwszej piątce najlepiej sprzedających się samochodów w swoim segmencie.

 500X, włoski SUV Fiata, został odświeżony, jeśli chodzi o stylistykę i nowe technologie, aby zaspokoić najnowsze potrzeby w zakresie mobilności w szybko rozwijającym się segmencie, w którym 500X jest już liderem we Włoszech, a w Europie znajduje się w pierwszej piątce najlepiej sprzedających się modeli w swoim segmencie nieprzerwanie od 2016 roku.
Nadwozie nowego 500X zostało całkowicie odświeżone dzięki światłom do jazdy dziennej LED i reflektorom Full LED, natomiast wnętrze jeszcze bardziej podkreśla niepowtarzalną tożsamość 500, jednocześnie zapewniając większą funkcjonalność i komfort. Ponadto, nowy model oferuje po raz pierwszy w gamie Fiata nową rodzinę silników trzy- i czterocylindrowych FireFly Turbo, które gwarantują niesamowitą satysfakcję z jazdy i zużycie paliwa niższe nawet o 20% w porównaniu z poprzednimi silnikami benzynowymi, i jednocześnie są o 20% bardziej ciche w porównaniu z silnikami  turbodiesel o podobnych parametrach.
Jazda jest przyjemna, komfortowa i bezpieczna jak nigdy dotąd dzięki nowym systemom wspomagających kierowcę, oferowanym w standardzie we wszystkich wersjach: system rozpoznawania znaków drogowych „Traffic sign recognition” z funkcją ostrzegania o nadmiernej prędkości „Speed Advisor” pozwala kierowcom uniknąć mandatów za przekroczenie prędkości, dostosowując prędkość samochodu do ograniczeń, wykorzystując informacje odczytane z znaków drogowych na drodze, natomiast asystent pasa ruchu „Lane Assist” pomaga w utrzymaniu samochodu na pożądanym pasie.

Z okazji wprowadzenia na rynek nowego modelu 500X, Fiat przygotował niezwykły spot reklamowy trwający dwie i pół minuty, zainspirowany kultowym filmem „Powrót do przyszłości” *, który umacnia więź między marką a światem filmu, współpracę uwieńczoną w ubiegłym roku filmem wideo „Do zobaczenia w przyszłości” („See you in the future„), przygotowanym z okazji 60. urodzin 500, w którym wystąpił zdobywca Oscara Adrien Brody. Nowy spot reklamowy oparty jest na koncepcji ekscytującej podróży w czasie, w której młoda para wyrusza w drogę w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku za kierownicą Fiata 600 z tamtego okresu i zostaje przeniesiona do teraźniejszości , w której prowadzi nową 500X. W nowym spocie reklamowym w epizodycznej roli wystąpił znany amerykański aktor Christopher Lloyd, jako kierujący ruchem drogowym, którego zawadiackie mrugnięcie okiem kończy tę podróż w czasie.

* Powrót do przyszłości jest znakiem towarowym objętym prawami autorskimi Universal Studios i U-Drive Joint Venture. Na licencji Universal Studios. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Odświeżony design zapewniający niezwykły charakter i funkcjonalność
Najlepszy wyraz designu „made in Fiat„, nowa 500X zmienia się, stając się jeszcze bardziej nowoczesna i funkcjonalna,  oferując nowe funkcje zaprojektowane z myślą o zapewnieniu komfortu i bezpieczeństwa, wyjątkową dbałość o szczegóły i typowy styl rodziny 500.
Do najważniejszych nowości należą nowe światła do jazdy dziennej LED oraz światła mijania i drogowe wykonane w technologii LED.  Oferowane w standardzie nowe światła do jazdy dziennej i reflektory  tylne LED zapewniają jeszcze bardziej nowoczesny wygląd, idealnie współgrając z najnowszymi elementami stylistycznymi wprowadzonymi w rodzinie 500. Ponadto, na zamówienie dostępne  są nowe reflektory Full Led, wykonane we współpracy z Magneti Marelli, które oprócz niewątpliwego stylu 500 zapewniają mocniejsze oświetlenie, ponieważ świecą jaśniej o 20% niż reflektory Xenonowe oferowane w poprzednim modelu. Widoczność jest znacznie lepsza, a zużycie energii pięć razy mniejsze niż w tradycyjnych lampach halogenowych.
Ponadto, zmniejszają zmęczenie oczu, dzięki oświetleniu, które przypomina światło dzienne, a także obejmują szerszy obszar widzenia: przy prędkości 90 km/h, przykładowo,  przeszkody są zauważane do czterech sekund wcześniej – co oznacza 100 metrów – niż w przypadku standardowych reflektorów halogenowych.
Jednym z kluczowych elementów stylistyki samochodu jest stylowy „podpis” „Full LED Technology”, otaczający moduł oświetlenia, będący połączeniem wyszukanego stylu i technologii, stający się znakiem rozpoznawczym przodu nowego 500X. Technologię LED zastosowano również w światłach tylnych, dzięki czemu również tył ma bardziej indywidualny i rozpoznawalny charakter, a jednocześnie zapewnia większą widoczność, a tym samym lepsze bezpieczeństwo na drodze.

Nowa wersja Urban oferuje nowy przedni i tylny zderzak, a wersje City Cross i Cross posiadają nowe osłony na zderzakach podkreślające ich odważny wygląd.  Nowy design nadwozia podkreśla dwie „dusze” modelu – miejską, która pozwala swobodnie poruszać się po mieście, dzięki kompaktowym wymiarom i podwyższonej pozycji fotela kierowcy, oraz duszę SUV-a, w wersji Cross,  dla pasjonatów jazdy terenowej, dostępnej także z napędem na cztery koła. Kompaktowa na zewnątrz, przytulna wewnątrz: dowodzi tego przestronne i bezpieczne wnętrze, wykorzystujące na szeroką skalę szlachetne materiały, wysokiej jakości wykończenia i przydatne schowki na drobne przedmioty.
Wygodne wnętrze, w charakterystycznym stylu Made in Italy, dostępne w siedmiu różnych wersjach wykończenia – stworzonych poprzez połączenie różnych rodzajów tkanin, skóry, elementów wykończenia i kolorów – oferuje szeroki wybór regulacji foteli i pojemny bagażnik. Jedną z najważniejszych nowości jest nowy design deski rozdzielczej z nowymi zegarami oferującymi jeszcze bardziej czytelną grafikę, a także nowa kierownica, wyprofilowana tak, żeby dopasować się do ręki kierowcy, zapewniając doskonałą przyczepność,  i pokryta elegancką skórą ekologiczną z wbudowanymi przyciskami sterującymi radiem, które zapewniają bezpieczną jazdę w każdej sytuacji. Ergonomiczna kabina, optymalne ustawienie i łatwy dostęp do przełączników, położenie dźwigni zmiany biegów i praktyczny podłokietnik przedni  również przyczyniają się do zwiększenia komfortu za kierownicą.
Należy przypomnieć również, że zegary w stylu 500  podzielone  są na trzy okrągłe elementy, z których środkowy większy i otoczony metalową ramką – wyraźne nawiązanie do legendarnego Fiata 500 – jest idealnym połączeniem pomiędzy estetyką retro i nowoczesną technologią.  O ile po bokach znajdują się prędkościomierz z obrotomierzem, na środku błyszczy 3.5-calowy wyświetlacz TFT, który w sposób prosty i bezpośredni przekazuje kierowcy informacje, jak również oferuje liczne możliwości dostosowania do jego potrzeb.

Nowa generacja silników FireFly zapewniających najlepsze w swojej kategorii osiągi
Nowy 500X jest pierwszym modelem marki Fiat, w której zastosowano innowacyjną rodzinę silników benzynowych FireFly Turbo z turbodoładowaniem zaprojektowanych, aby zaoferować klientom „złoty środek” między osiągami a przyjemnością prowadzenia najlepszych silników  turbodiesel (będąc od nich o 20% cichsze) jednocześnie oszczędzając do 20% paliwa w stosunku do swoich poprzedników .
Zgodne z normą Euro 6D-TEMP i wyposażone w filtr cząstek stałych dla silników benzynowych GPF (Gasoline Particulate Filter), nowe silniki FireFly Turbo zostały przetestowane podczas ponad 75.000 godzin analiz wirtualnych, 60.000 godzin testów na hamowni i 5 milionów kilometrów przejechanych na całym świecie, aby przetestować ich solidność i niezawodność.
Nowe turbodoładowane silniki benzynowe FireFly Turbo są dostępne w dwóch konfiguracjach:  1-litrowy trzycylindrowy silnik oferujący moc 120 KM i 190 Nm maksymalnego momentu obrotowego, współpracujący z sześciostopniową manualną skrzynią biegów  oraz 1,3-litrowy czterocylindrowy silnik o mocy 150 KM i momencie obrotowym wynoszącym 270 Nm, w połączeniu z automatyczną skrzynią biegów z  podwójnym suchym sprzęgłem DDCT –  oba z napędem na przednie koła.
Specjalna konstrukcja silników zapewnia wydajność, modułowość i wysoki stopień standaryzacji w odniesieniu do komponentów i procesu produkcyjnego, elastyczność i możliwość dodatkowego rozwoju. Nowe silniki są wykonane w całości z aluminium, aby zapewnić lekkość (wersja trzycylindrowa waży zaledwie 93 kg). Korpus silnika, opracowany we współpracy z firmą Teksid, wykonany jest z wysokociśnieniowego odlewu aluminiowego. W celu zwiększenia odporności konstrukcji zastosowano tuleje z odlewów żeliwnych.
Wysoki poziom zaawansowania technologicznego nowego układu napędu potwierdzają liczne innowacyjne funkcje techniczne, takie jak bezpośredni wtrysk paliwa maksymalizujący wydajność objętościową i turbosprężarka o niskiej bezwładności, zarządzana przez sterowany elektrycznie siłownik Wastegate połączony z chłodzoną wodą sprężarką i intercoolerem wodnym (WCAC) w kolektorze dolotowym, aby zapewnić szybszą reakcję.
W nowych silnikach FireFly Turbo debiutuje trzecia generacja ekskluzywnej technologii MultiAir (o nazwie MultiAir III), która poprawia efektywność spalania poprzez regulację wysokości, czasu i momentu podnoszenia zaworu wlotowego. Najnowsza ewolucja MultiAir III dodatkowo optymalizuje charakterystyki otwarcia i zamknięcia zaworu wlotowego. Dzięki specjalnym profilom krzywki wlotu i wydechu, wydajność niskiego obciążenia poprawia się dzięki recyrkulacji gazów wydechowych, otwierając zawory wlotowe z wyprzedzeniem, natomiast moc wysokiego obciążenia jest podkreślona przez opóźnienie zamknięcia zaworu wlotowego. Innymi słowy, technologia MultiAir III może zmniejszyć rzeczywisty współczynnik kompresji, lepiej kontroluje spalanie stukowe i znacznie poprawia efektywność paliwową również, kiedy silnik dostarcza dużą moc.

Ponadto, należy przypomnieć, że gamę silników benzynowych  nowej  500X uzupełnia niezawodny 1.6 E-Torq o mocy 110 KM, połączony z manualną skrzynią biegów i napędem na przód, który został odświeżony, aby spełniać wymogi normy środowiskowej  Euro 6D.

Krzywe mocy i momentu obrotowego silnika FireFly Turbo 1.0  – 3-cylindrowego o mocy 120 KM


 

Krzywe mocy i momentu obrotowego silnika FireFly Turbo 1.3 – 4- cylindrowego o mocy 150 KM


 

Dwa odświeżone silniki Turbo diesel MultiJet II z technologią Stop&Start dostosowane do wymogów normyEuro 6D-TEMP
Nowa 500X może być również wyposażona w dwa silniki turbodiesel MultiJet II –  technologię opracowaną i opatentowaną przez FCA Group – wzbogacone w technologię SCR (Selective Catalytic Reduction) zapewniającą zgodność z normą Euro 6D-TEMP.

Dostępne są dwie pojemności: 1.6 l i 2.0 l.  Silnik 1.6-turbodiesel MultiJet II o mocy 120 KM w połączeniu z manualną skrzynią biegów lub automatyczną DDCT z podwójnym sprzęgłem, z napędem na przednia oś oraz 2.0-litrowy MultiJet II o mocy 150 KM z dziewięciobiegową skrzynią automatyczną i napędem na cztery koła.
Aby zmaksymalizować skuteczność oczyszczania spalin, wszystkie silniki Diesel posiadają nowy system, który łączy w ramach jednego rozwiązania, technologię SCR z wtryskiem AdBlue* w celu redukcji emisji azotu (NOx)  i  DPF (Diesel Particulate Filter), w celu wychwytywania i redukcji cząstek stałych. Umożliwia to uzyskanie najwyższego poziomu eko-kompatybilności oferowanego obecnie na rynku przez silniki diesla, nie wpływając negatywnie na osiągi.

Krzywe mocy i momentu obrotowego potwierdzają doskonałość rodziny MultiJet II także w tej nowej konfiguracji, oferującej optymalizację wartości momentu obrotowego przy niskich obrotach: 1.6 MutliJet II dostarcza moc 120 KM i maksymalny moment obrotowy 320 Nm przy zaledwie 1750 obr./min.; a silnik 2.0  MultiJet II oferuje moc 150 KM i maksymalny moment obrotowy  350  przy 1500 obr./min.

*AdBlue®  specjalny roztwór składający się w 32,5% z mocznika i w 67,5% z wody demineralizowanej.

 

Spokój i bezpieczeństwo za kierownicą dzięki najbardziej innowacyjnym systemom wspomagającym kierowcę
Oprócz wyjątkowego charakteru i stylu, bogatego wyposażenia i niezwykłego komfortu,  nowy 500X spełnia również wymagania najbardziej wymagających klientów, jeśli chodzi o  technologie wspomagające kierowcę oraz łączność, oferując niezwykłe doświadczenia z jazdy, komfort i bezpieczeństwo.

Do najważniejszych nowości należą dwa systemy oferowane w standardzie we wszystkich wersjach:  „Traffic sign recognition”, który rozpoznaje znaki drogowe,  „Speed advisor” , który pozwala kierowcy dostosować prędkość do dopuszczalnej,  unikając w ten sposób kosztowych mandatów za przekroczenie prędkości.  Ponadto, w standardzie oferowany jest asystent pasa ruchu („Lane Assist”), natomiast na zamówienie dostępne są:  system wykrywania martwego pola podczas zmiany pasa ruchu („Blind Spot Alert”); aktywny tempomat („ACC”), który utrzymuje bezpieczną odległość od poprzedzającego pojazdu oraz system awaryjnego hamowania (Autonomous Emergency Brake”).
System rozpoznawania znaków drogowych:
 to nowy system automatycznego rozpoznawania znaków drogowych, który odczytuje za pomocą kamery umieszczonej wewnątrz szyby przedniej,  stałe i tymczasowe znaki drogowe z ograniczeniem prędkości lub zakazem wyprzedzania. Symbol rozpoznanego znaku wyświetlany jest na zegarach, zmieniając się za każdym razem wraz z nowym ograniczeniem.
Speed Advisor
:  to nowa funkcja „Speed Limiter która jeśli jest włączona, pozwala, za pomocą jednego kliknięcia, dostosować prędkość samochodu do prędkości dozwolonej na drodze:  za pomocą systemu rozpoznawania znaków drogowych, który odczytuje i sygnalizuje ograniczenia prędkości na drodze, innowacyjny „Speed Advisor” redukuje prędkość, zapewniając pełne bezpieczeństwo.  Jest to z pewnością cenny „towarzysz” podróży.
Asystent pasa ruchu:
 to system utrzymania pasa ruchu, który wykorzystuje czujnik optyczny kamery, aby ustalić położenie samochodu względem znaków poziomych umieszczonych na nawierzchni jezdni.  Kiedy samochód zbliża się do krawędzi pasa ruchu, wyznaczonej namalowanymi pasami , a kierowca nie włącza kierunkowskazu, „Lane Assist” zastosuje delikatną korektę kierownicy i wyśle wizualne ostrzeżenie, by zapobiec niezamierzonemu zjechaniu ze swojego pasa ruchu. System „Lane Assist” działa przy większych prędkościach – od 65 km/h 180 km/h i może być włączony przez kierowcę. 
Safety Distance Manager
: może zostać włączony w celu automatycznego zmniejszenia ustawionej prędkości, gdy pojazd zbliża się do pojazdu znajdującego się z przodu na tym samym pasie. „Safety Distance Manager” powraca do ustawionej prędkości, gdy pojazd znajdujący się z przodu przyspiesza lub zmienia pas ruchu. Ponadto, system utrzymuje samochód w odległości ustawionej przez kierowcę w stosunku do znajdującego się przed nim samochodu. Safety Distance Manager działa przy prędkości powyżej 30 km/h.
Autonomous Emergency Brake
 w nowym500X dostępny jest opcjonalnie system awaryjnego hamowania, który jest w stanie rozpoznać przeszkody znajdujące się przed samochodem i automatycznie zahamować, jeśli kierowca wcześniej nie zareaguje tak, by uniknąć kolizji. System awaryjnego hamowania oferuje trzy funkcje: „Autonomous Emergency Brake”, „Prefill” i „Brake Assist”. Pierwsza powoduje rozpoczęcie awaryjnego hamowania po dokonaniu dokładnej oceny pozycji i prędkości zbliżających się przeszkód, prędkości samochodu, przyśpieszenia bocznego, kąta skrętu oraz nacisku na pedał przyśpieszenia i jego zmiany.
Funkcja Prefill natomiast podnosi wstępnie ciśnienie płynu w układzie hamulcowym tak, aby przyspieszyć działanie hamulców aktywowanych przez system AEB i/lub kierowcę. System Brake Assist z kolei – identyfikuje sytuację zagrożenia  i modyfikuje reakcję pedału tak, aby do maksimum skrócić drogę hamowania.
Automatyczne światła z funkcją 
„Adaptive-High Beam”: automatycznie włączają się i wyłączają w zależności od poziomu oświetlenia zewnętrznego i mogą posiadać funkcję „Auto High Beam”, która, przy włączonych światłach drogowych, umożliwia automatyczne przełączenie na światła mijania, gdy z przeciwka nadjeżdża inny pojazd lub gdy zbliżamy się do pojazdu jadącego przed nami.
„Blind Spot Alert” i „
Rear Cross Path Detection”: system wykorzystuje czujniki wspomagające kierowcę w sytuacjach zmiany pasa ruchu lub wyprzedzania pojazdów niewidocznych w lusterku bocznym. System „Blind Spot Alert” sygnalizuje kierowcy obecność pojazdów w martwych polach poprzez świetlne ikonki w lusterku bocznym oraz sygnały dźwiękowe. Zadaniem detektora ruchu „Rear Cross Path” (RCP) jest ułatwienie manewrowania na ruchliwych parkingach. Ponadto, system ten działa po włączeniu biegu wstecznego i wykrywa obiekty przecinające drogę cofania lub zbliżające się do pojazdu.
Czujnik deszczu i zmierzchu:
 system wykorzystuje umieszczony za wewnętrznym lusterkiem czujnik na podczerwień, który cały czas wysyła w stronę szyby przedniej promienie podczerwone, by wykryć krople deszczu. W przypadku opadów, system automatycznie uruchamia pióra wycieraczek. Analogicznie, w przypadku ograniczonej widzialności, czujnik zmierzchu automatycznie uruchamia światła, poprawiając zarówno widoczność, jak i bezpieczeństwo.
Kamera cofania
: system Uconnect umożliwia szerokokątny podgląd przestrzeni tuż za pojazdem, zapewniając większy spokój i bezpieczeństwo podczas cofania. System posiada siatkę pozycyjną ułatwiającą manewrowanie na ciasnych parkingach.
„Keyless Entry & Keyless  Go”
: kiedy zbliżamy się do pojazdu i chwytamy klamkę drzwi, elektroniczna centralka „Keyless Entry & Keyless Go” sprawdza obecność kluczyka i po rozpoznaniu unikatowych kodów przekazanych na częstotliwości radiowej, otwiera drzwi. W tym momencie pozostaje jedynie usiąść za kierownicą, uruchomić silnik naciśnięciem przycisku i rozpocząć jazdę, bez wkładania tradycyjnego kluczyka do stacyjki. System daje nam więc duże poczucie komfortu, szczególnie, jeśli nosimy kluczyk w kieszeni lub torebce, a w rękach trzymamy już torby czy walizki.
Active Rear View Mirror
jest to lusterko wsteczne fotochromatyczne, które po uruchomieniu specjalnym przyciskiem, automatycznie redukuje odbicie światła dochodzącego z tyłu samochodu.

 

Najlepiej rozwinięta łączność ze światem, dzięki systemowi Uconnect  HD LIVE z 7″ dotykowym ekranem i funkcjonalnością Apple CarPlay /  Android AutoTM

Udostępnienie wszystkim najbardziej inteligentnych rozwiązań, które upraszczają i poprawiają życie za kierownicą to najprawdziwsze przesłanie marki Fiat. To stąd zrodził się pomysł na system UconnectTM 7″ HD LIVE z dotykowym ekranem z funkcjonalnością Apple CarPlay i Android AutoTM. Jest to najnowsza wersja, która spełnia oczekiwania klientów, którym zależy przede wszystkim na łączności ze światem oraz ostatnich trendach z dziedziny technologii i multimediów. Ponadto, na zamówienie dostępny jest innowacyjny system Mopar® Connect, łączący obsługę na odległość z usługami kontroli, zapewniając większe bezpieczeństwo na drodze, spokój i stałą kontrolę w zasięgu smartfonu.

System UconnectTM 7″ HD LIVEto najnowszej generacji system UconnectTM z 7 calowym ekranem dotykowym o wysokiej rozdzielczości, który posiada Bluetooth z zestawem głośnomówiącym, streaming audio, czytnik SMS oraz funkcję rozpoznawania głosowego, porty USB i sterowanie na kierownicy. Na zamówienie, dodawana jest kamera cofania oraz nowy, wbudowany system nawigacji TomTom 3D.
Klient może być ponadto cały czas połączony z usługami UconnectTM LIVE. Po pobraniu na swój smartfon bezpłatnej aplikacji UconnectTM LIVE z App Store lub z Google Play Store, UconnectTM LIVE oferuje streaming muzyki dzięki serwisom Deezer i TuneIn, zapewnia bieżące wiadomości dzięki serwisowi Reuters, nawigację połączoną z TomTom LIVE oraz możliwość pozostawania w stałym kontakcie z sieciami społecznościowymi poprzez Facebooka, Check In i Twitter.
Oprócz tego, dzięki aplikacjom eco:Drive i my:Car klienci mogą monitorować swój styl jazdy, by poprawić oszczędność oraz koszty eksploatacji samochodu, gdziekolwiek klient się znajduje.
Funkcje Apple CarPlay i Android AutoTM:
 podstawową cechą systemu UconnectTM jest możliwość integracji z Apple CarPlay (najbezpieczniejszy i najinteligentniejszy sposób korzystania z iPhone’a podczas jazdy) oraz kompatybilność z Android AutoTM, pozwalającym cieszyć się wszystkimi możliwościami oferowanymi przez Google.
Apple CarPlay umożliwia użytkownikowi wyświetlenie optymalnych wskazówek, uzależnionych od ruchu, wykonywanie połączeń, wysyłanie i odbieranie wiadomości tekstowych i słuchania muzyki, pozostając ciągle skupionym na jeździe.
Apple CarPlay umożliwia również korzystanie z innych aplikacji na iPhone’a, służących na przykład do słuchania ulubionej muzyki, wysyłania wiadomości czy korzystania z aplikacji głosowych. CarPlay obsługuje również Siri (w dniu publikacji materiału język polski niedostępny) i jest specjalnie zaprojektowany do prowadzenia samochodu.

Ponadto, system jest kompatybilny z Android AutoTM, który umożliwia pozostanie w ekosystemie Android nawet podczas jazdy, poprzez projekcję aplikacji i usług na ekran centralnego wyświetlacza i zaprojektowany jest tak, aby zapewnić łatwy i bezpieczny dostęp do informacji podczas jazdy.

Kierowca może korzystać z Google MapsTM, aby uzyskać wskazówki na temat trasy i mieć łatwy dostęp do utworów muzycznych, treści multimedialnych oraz ulubionych komunikatorów. Prosta i natychmiastowa obsługa własnych urządzeń gwarantuje zawsze łatwe użytkowanie systemu, bezpieczną i w stałej łączności ze światem jazdę i w konsekwencji, wysoką jakość podróżowania, jak również lepszą ergonomię.
Po podłączeniu smartfonu z systemem Android do samochodu, na wyświetlaczu samochodu pojawią się aplikacje Android Auto (w dniu publikacji materiału aplikacja Android Auto nie jest dostępna na rynku polskim w oficjalnym sklepie Google Play). Więcej informacji na temat kompatybilności z Android Auto dostępnych jest na stronie support.google.com/androidauto.

Android Auto, Google Play i Google Maps to zastrzeżone znaki towarowe Google LLC.
Apple CarPlay to zastrzeżony znak towarowy Apple Inc.

 

Usługi Mopar® Connect: w czasach cyfryzacji, ogromna ilość informacji musi być przekazywana w rzeczywistym czasie i kontrolowana za pośrednictwem urządzeń i intuicyjnych interfejsów.
Mopar® Connect jest wierny tej zasadzie i umożliwia klientom korzystanie z szeregu dodatkowych usług, obsługiwanych przez aplikację Uconnect LIVE. Do tych najważniejszych należą: pomoc drogowa w razie wypadku oraz zdalne sterowanie niektórymi funkcjami samochodu, takimi, jak na przykład zamykanie/otwieranie drzwi.
Ponadto, aplikacja wysyła ostrzeżenia, gdy samochód przekracza określony limit prędkości lub opuszcza strefę wcześniej zdefiniowaną na mapach. Wreszcie, Mopar® Connect umożliwia wyświetlenie położenia zaparkowanego samochodu oraz informacji na temat stanu pojazdu, czyli, m.in.: poziom paliwa, stan akumulatora, ciśnienie w oponach.
Mopar Connect® współpracuje z połączonymi usługami Uconnect LIVE (my:Car, eco:Drive, G:Skills i TomTom LIVE). Do nich dołączają dwie nowe usługi, my:Assistant i my:Remote Control. Na przykład, dzięki my:Assistant, w razie wypadku drogowego Mopar® Connect rejestruje wypadek i zgłasza go do operatora, który powiadamia pomoc drogową. To samo dotyczy kradzieży: urządzenie rejestruje przemieszczanie się samochodu bez włożonego kluczyka, aktywuje pomoc i wysyła wszystkie dane samochodu do centrali operacyjnej.

Pełna gama usług, by spełnić wszelkie potrzeby z zakresu mobilności
Na głównych rynkach regionu EMEA gama składa się z trzech wersji: nowego 500X Urban, najbardziej miejskiej odsłonie modelu Fiat; nowego 500X City Cross, która pozwala „wyrwać się” z codziennego ruchu; oraz nowego 500X Cross (najlepsze wyposażenie w gamie), którą można stawić czoła ekscytującym przygodom poza miastem, nawet po śniegu czy bezdrożach.
W ofercie jest sześć wersji silnikowych, dwa napędy (na przód lub 4×4) oraz cztery skrzynie biegów (manualna pięciostopniowa, manualna sześciostopniowa, automatyczna DDTC sześciostopniowa i automatyczna dziewięciostopniowa).
Ponadto, klient może wybrać spośród 14 kolorów nadwozia: oprócz nowego, trójwarstwowego  lakieru Kość Słoniowa oraz nowych lakierów metalizowanych- niebieskiego Italia i zielonego Techno, dostępne są również niebieskie kolory nadwozia w wersji metalizowany Jeans, Venezia, szary Argento oraz Moda; ponadto, w ofercie są również pastelowy biały Gelato, czarny Cinema, beżowy Cappuccino oraz czerwony Passione; matowe lakiery natomiast dostępne są w kolorze niebieskim Jeans i zielony Alpi oraz ekskluzywny czerwony Amore przypominający stylem lakier perłowy. Dopełnienie oferty stanowi siedem wzorów felg (16″, 17 „i 18″) oraz siedem konfiguracji kolorystyki wnętrza.
Gama nowego 500X rozpoczyna się od poziomu wyposażenia Urban, który stanowi ciekawą alternatywę dla samochodów z segmentu C, oferując dobry stosunek ceny do wyposażenia. Wystarczy pomyśleć, że najbardziej miejska wersja SUV-a proponuje w standardzie: światła do jazdy dziennej i tylne światła LED, nową kierownicę ze skóry ekologicznej , nowy, monochromatyczny zestaw wskaźników z TFT 3,5”,podwójne gniazdo USB, system Uconnect z 7″ ekranem dotykowym i systemem Bluetooth oraz funkcjonalnością manualną klimatyzację, tempomat, elektryczny hamulec ręczny oraz dzieloną kanapę tylną 60/40. Dopełnieniem wyposażenia są nowe systemy wspomagania jazdy „Traffic Sign Recognition” i „Speed Advisor”, które dołączają do systemu „Lane Assist”, 6 poduszek powietrznych (przednie, window-bag i boczne) i do systemu ESC (Electronic Stability Control).
Drugie oblicze nowego 500X reprezentuje wersja City Cross, która wyróżnia się odnowioną dolną osłoną zderzaka oraz specjalnymi zderzakami. Ponadto, terenowa estetyka podkreślona jest przez 16″ felgi aluminiowe, satynowe detale oraz obudowy lusterek w kolorze nadwozia. W standardzie montowane są również światła przeciwmgielne przednie, deska rozdzielcza w kolorze nadwozia oraz system Uconnect 7” z cyfrowym radiem DAB oraz funkcjonalnścią Apple CarPlay i Android Auto.
Trzecią i ostatnią odsłoną modelu jest nowy 500X Cross, najlepsze wyposażenie w gamie, które oprócz specjalnego wyposażenia offroad’owego, takiego, jak we wcześniejszej wersji, oferuje również 17″ felgi aluminiowe, relingi dachowe oraz przyciemniane szyby. We wnętrzu na pierwszy plan wysuwa się system Uconnect 7″ z nawigacją satelitarną oraz funkcjonalnością Apple CarPlay i Android Auto. W standardzie dostępna jest również automatyczna klimatyzacja, tylne czujniki parkowania, kamera cofania oraz czujnik zmierzchu.
Wreszcie, dzięki dostępności wielu specjalnych pakietów, można będzie dodatkowo spersonalizować swój samochód ze znaczącą korzyścią finansową w porównaniu do zakupu pojedynczych opcji.

 

SILNIK

1.0 Turbo 3 cylindry 120 KM MT 4X2

Liczba i układ cylindrów

3 – rzędowy

Pojemność (cm3)

999

Średnica cylindra x skok tłoka (mm)

70×86.5

Liczba zaworów na cylinder

4

Stopień sprężania

10.5:1

Maksymalna moc w KM (kW) @ obr./min.

120 (88) przy 5750 obr./min.

Maksymalny moment obrotowy w Nm przy obr./min.

190 Nm przy 1750 obr./min.

Wtrysk paliwa

BEZPOŚREDNI WTRYSK BENZYNY

Rodzaj paliwa

BENZYNA

NAPĘD
Skrzynia biegów

6 stopniowa, manualnana

Bieg 1

4.154

Bieg 2

2.118

Bieg 3

1.486

Bieg 4

1.116

Bieg 5

0.897

Bieg 6

0.767

Wsteczny

4.000

Przełożenie przekładni głównej

4.133

OSIĄGI
Przyspieszenie: 0-100 km/h (s)

10.9

Maksymalna prędkość (km/h)

188

ZUŻYCIE PALIWA I EMISJA SPALIN
Norma emisji spalin

Euro 6D-Temp

Zużycie paliwa – cykl mieszany (l/100km)

5.8 – 6.0

Zużycie paliwa – cykl pozamiejski (l/100km)

5.0 – 5.1

Zużycie paliwa – cykl miejski (l/100km)

7.0 – 7.9

Emisja CO2 – cykl mieszany (g/km)

133 – 139

Zbiornik paliwa (l)

48

POJEMNOŚCI I WYMIARY
Dopuszczalna masa własna std (kg)

1320

Rozłożenie masy pomiędzy oś przednią a tylną (%)

62 / 38

Wysokość (mm) [Bez/ z bagażnikiem na dach]

1595 / 1603

Szerokość (mm) / + lusterka na drzwiach

1796 / 2025

Długość (mm) [Urban Look/Cross Look]

4264 / 4269

Rozstaw osi (mm)

2570

Prześwit (mm)

157

Pojemność bagażnika (l), siedzenia ustawione w pionie (l)

350

Pojemność bagażnika (l) z tylnymi  siedzeniami rozłożonymi

1000

INNE
Średnica skrętu (m)

11.05

Przełożenie układu kierowniczego

15.7