• 3 listopada br., niezwykle unikatowy Fiat 3½ hp z 1899 roku weźmie udział w prestiżowych wyścigach, świętując 120. rocznicę istnienia włoskiej marki.
  • Ten 120-letni model jest w stanie osiągnąć maksymalną prędkość około 34 km/h.

Fiat, jeden z najstarszych i najbardziej prestiżowych producentów samochodów na świecie, został ustanowiony oficjalnym patronem wyścigów „Bonhams London to Brighton Veteran Car Run 2019”, imprezy organizowanej przez Royal Automobile Club.

Patronat jest zarezerwowany tylko i wyłącznie dla najsławniejszych producentów motoryzacyjnych, których historia sięga pionierskiego okresu w produkcji samochodów, poprzedzającego rok 1905. Tylko takie kultowe marki mają zaszczyt brać udział w tymj najstarszym na świecie, motoryzacyjnym wydarzeniu. Modele wyprodukowane przez producenta z Turynu były zawsze obecne pośród ponad 400 uczestników corocznego, pamiątkowego przejazdu.

Z okazji tego angielskiego wydarzenia, podczas którego w tym roku świętowane będą również 120. urodziny Fiata, włoska marka podjęła współpracę z Narodowym Muzeum Motoryzacji w Beaulieu, dzięki czemu najstarszy Fiat w Wielkiej Brytanii, czyli Fiat 3½ hp z 1899 roku, może ponownie pojawić się na drodze. Jest to jeden z najrzadszych  egzemplarzy na świecie tego niezwykłego modelu, który teraz „stawi czoła” w corocznym wyścigu samochodów zabytkowych „London to Brighton Veteran Car Run”, pokonując 60 mil na trasie między Hyde Parkiem w Londynie, a Madeira Drive w Brighton.

Należący do FCA UK Ltd i będący częścią stałej wystawy Narodowego Muzeum Motoryzacji w Beaulieu, Fiat 3½ hp, może wygodnie pomieścić dwie osoby dorosłe i dwoje dzieci, siedzących twarzą do kierowcy w pozycji vis-à-vis. Z dwucylindrowym silnikiem w konfiguracji poziomej o pojemności 697 cm3 i 3-biegową skrzynią (bez biegu wstecznego) może osiągnąć maksymalną prędkość około 34 km/h, przy całkiem przyzwoitym zużyciu paliwa 15 l/km.