Promowanie rozwiązań prośrodowiskowych przez Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Poznaniu z roku na rok przybiera na sile. Mieszkańcy korzystający z linii tramwajowych i autobusowych MPK Poznań mogą już podróżować w niskoemisyjnych i bezemisyjnych autobusach. Od dziś do floty pojazdów dołączyły również ekologiczne pojazdy techniczne zakupione w Przedsiębiorstwie Motoryzacyjnym POL-CAR Sp. z o.o. Nowe, ekologiczne samochody dostawcze zastąpią stare konstrukcyjnie i wyeksploatowane Lubliny zasilane jednostkami diesla.

Osiem sztuk IVECO DAILY Natural Power napędzanych sprężonym gazem ziemnym (CNG) to jedne z najnowocześniejszych i najbardziej ekologicznych pojazdów dostawczych, które spełniają wyśrubowane normy emisji spalin EURO6. MPK Poznań wykorzysta nowe auta dostarczone przez POL-CAR m.in. jako samochody techniczne dla brygad, wykonujących prace związane z utrzymaniem infrastruktury.

Samochody napędzane CNG są kolejnym krokiem w programie MPK Poznań promującym ekologię. MPK systematycznie wymienia swój tabor wybierając wyłącznie pojazdy przyjazne środowisku.

– Jesteśmy dumni, że MPK Poznań, przedsiębiorstwo które łączy tradycję z nowoczesnym podejściem do transportu, wybrało naszą ofertę. IVECO rozwija technologię napędów gazem ziemnym już od 1996 roku i jest w tej dziedzinie niekwestionowanym liderem, oferując rozwiązania dla lekkich pojazdów dostawczych jak DAILY oraz dla transportu ciężkiego. Zalety IVECO DAILY Natural Power, to znacząco niższa emisja cząstek stałych, CO2 i NOx  w spalinach oraz zmniejszona głośność względem napędu diesla, a z drugiej strony większy zasięg i niższa cena niż aut elektrycznych. Mam nadzieję, że nasza współpraca z MPK Poznań, będzie impulsem dla innych przedsiębiorców szukających ekologicznych samochodów dostawczych, aby wybierali auta zasilane CNG – mówi Maciej Garstecki, Prezes Zarządu Przedsiębiorstwa Motoryzacyjnego POL-CAR Sp. z o.o.

– Argumentem koronnym, który niewątpliwie miał wpływ na podjęcie decyzji o zakupie pojazdów technicznych napędzanych gazem CNG były zapisy ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, obligujące przedsiębiorstwa działalności publicznej do wprowadzania oraz stopniowego zwiększania udziału pojazdów z napędami alternatywnymi w ogólnej liczbie taboru – mówi Wojciech Tulibacki, Prezes Zarządu poznańskiego MPK.

Dostarczone przez POL-CAR IVECO DAILY przeszły już cały proces homologacyjny dla pojazdów zasilanych CNG i są gotowe do pracy w MPK. Mieszkańcy Poznania wkrótce będą mogli zobaczyć je na ulicach.

Od lewej: Marek Grzybowski – Wiceprezes Zarządu MPK Poznań ds. technicznych, Maciej Garstecki – Dyrektor Naczelny, Prezes Zarządu POL-CAR; Wojciech Tulibacki – Prezes Zarządu MPK Poznań