• 36. edycja kultowego wyścigu zbiega się z 90. rocznicą pierwszego z 11 zwycięstw marki Alfa Romeo osiągniętych w latach 1927-1957: rekordu, który nigdy nie został pobity.
  • Jubileusz będzie obchodzony 19 maja, kiedy wyścig zagości w Mediolanie oraz w Muzeum Historii Alfy Romeo w Arese, gdzie na wewnętrznym torze odbędą się jazdy na czas.
  • 19 maja w Arese pojawią się także kierowcy wyścigowi Marcus Ericsson i Charles Leclerc z zespołu F1 Alfa Romeo Sauber, biorący udział w Mistrzostwach Formuły 1 w sezonie 2018.
  • Odnowione w 2015 roku Muzeum w Arese jest obecnie centralnym punktem, łączącym przeszłość, teraźniejszość i przyszłość włoskiej marki.
  • Od 19 maja do grudnia 2018 r. w Muzeum odbędzie się wystawa „11 volte campione” (11-krotny mistrz), która świętuje sportowe sukcesy, zw sercach i wspomnieniach fanów na całym świecie.
  • W tegorocznej edycji historycznego rajdu rywalizować będą wspaniałe samochody zabytkowe Alfa Romeo z kolekcji FCA Heritage: 6C 1500 SS, 6C 1750 GS, 1900 SS oraz 1900 Sport Spider.
  • 30 egzemplarzy Alfy Romeo Giulia i Stelvio wystąpi w charakterze oficjalnych samochodów Mille Miglia 2018.

Wszystko jest gotowe na przeżycie wyjątkowych emocji, które każdego roku zapewniają historyczne Mille Miglia, legendarne zawody opisywane, jako „najpiękniejszy wyścig świata”.
Odbywający się w tym roku po raz 36. wyścig odbędzie się na tradycyjnej trasie Brescia-Rzym-Brescia, a marka Alfa Romeo będzie obecna zarówno w charakterze oficjalnego sponsora motoryzacyjnego, jak i „gościa honorowego”, ponieważ w tym roku przypada 90. rocznica jej pierwszego zwycięstwa w historycznym wyścigu, który odbywał się w latach 1927-1957.

To właśnie 1 kwietnia 1928 roku Giuseppe Campari i Giulio Ramponi zdobyli najwyższe miejsce na podium, startując za kierownicą 6C 1500 Super Sport, jednego z arcydzieł Vittorio Jano, bezkonkurencyjnego dzięki rewolucyjnej konstrukcji mechanicznej, obejmującej stałą głowicę i silnik z doładowaniem. Niezwykły samochód pokonał odcinek o długości 1618 km z godną uznania średnią prędkością 84 km/h, osiągając pierwsze z 11 zwycięstw Alfy Romeo. Następne 7 zwycięstw zdobyto w kolejnych latach, od 1932 do 1938 roku: rekord, który nigdy nie został pobity.

Aby odtworzyć atmosferę tych wyczynów z dawnych lat osiągniętych przez śmiałych kierowców na zakurzonych drogach, od 19 maja w Muzeum Historii Alfy Romeo w Arese (Mediolan) odbędzie się wystawa „11 volte campione” [11-krotny mistrz]. Wystawa, czynna do grudnia 2018 roku, będzie dostępna dla zwiedzających codziennie w godzinach od 10 do 18 (za wyjątkiem wtorku, kiedy Muzeum jest nieczynne). A 19 maja, po raz pierwszy w historii, Muzeum w Arese powita jeden z etapów Mille Miglia, umożliwiając samochodom biorących udział w wyścigu, rywalizację podczas jazdy na czas na wewnętrznym torze Muzeum. W imprezie tej mogą wziąć udział Alfiści i pasjonaci marki Alfa Romeo: tylko w tym dniu – bilet wstępu do Muzeum obejmie również dostęp do strefy zewnętrznego i toru wyścigowego, a także wystawę zabytkowych samochodów biorących udział w Mille Miglia, zorganizowaną przez Registro Italiano Alfa Romeo. Aby zapewnić miejsce dla samochodów biorących udział w wydarzeniu, w sobotę, 19 maja, odwiedzający będą mogli skorzystać z zewnętrznego parkingu przy ulicy Luraghi, który przez cały dzień zostanie połączony z Muzeum dedykowanym transportem wahadłowym. Szczegółowe informacje na temat imprezy dostępne są na stronie  www.museoalfaromeo.com. Ponadto, w godzinach od 8 do 18 dostępny będzie bezpłatny transport pomiędzy Muzeum stacją kolejową Rho-Fiera, końcowym przystankiem linii metra MM1.

Zainaugurowane 24 czerwca 2015 r. fascynujące Muzeum Historii Alfy Romeo – znane, jako „La macchina del tempo” (Wehikuł czasu) – to miejsce będące symbolem historii firmy wybrane, jako centralny punkt dla wielkiego powrotu marki.  Wykonany przez architekta Benedetto Camerana projekt modernizacyjny łączy przeszłość, teraźniejszość i przyszłość marki. Oprócz strefy ekspozycyjnej, gdzie znajdują się najważniejsze modele z zabytkowej kolekcji Alfy Romeo, dostępne są również archiwum, tor wewnętrzny i tętnicą życiem kawiarnia Alfy Romeo.

W dniu 19 maja w Arese pojawią się również kierowcy Marcus Ericsson i Charles Leclerc z zespołu F1 Alfa Romeo Sauber, którzy biorą udział w Mistrzostwach Formuły 1 w sezonie 2018. Ich udział jest namacalnym dowodem na to, że świat wyścigów jest na trwale wpisany w DNA Alfy Romeo.
Marcus Ericsson: „Bardzo się cieszę, że mogę wziąć udział w Mille Miglia. To przecież kultowa impreza, będącą dla mnie wyjątkowym doświadczeniem, tym bardziej, że uczestniczę w niej po raz pierwszy.  Jestem dumny, że mogę reprezentować Alfę Romeo w tej imprezie i nie mogę się doczekać, kiedy zobaczę wszystkie te zabytkowe samochody i usiądę za kierownicą jednego z nich.”
Charles Leclerc: „To dla mnie wielki zaszczyt uczestniczyć w imprezie, jaką jest historyczny wyścig Mille Miglia. Samochody fascynują mnie od dawna i mam wielką słabość zwłaszcza do samochodów zabytkowych i cieszę, że będę mógł podziwiać je podczas tego wydarzenia. Przy tej okazji dużo frajdy dostarczy mi zarówno prowadzenie Stelvio Quadrifoglio ulicami Mediolanu, jak i prowadzenie zabytkowego modelu Alfy Romeo”.

Uroczysta wizyta w Muzeum Historii Alfy Romeo w Arese to właściwy hołd dla włoskiej marki, która w znacznym stopniu przyczyniła się do rozsławienia historycznego wyścig rozpoczynającego się tradycyjnie w Brescii.  W tym roku w rajdzie udział weźmie kilka perełek Alfy Romeo: 6C 1500 SS, 6C 1750 GS, 1900 SS i 1900 Sport Spider, będących na co dzień eksponatami Muzeum należącymi do kolekcji FCA Heritage, działu Grupy zajmującego się ochroną i promocją dziedzictwa kulturowego włoskich marek Grupy FCA.

Obok rzadkich egzemplarzy samochodów zabytkowych obecna będzie także flota 30 samochodów Alfa Romeo Giulia i Stelvio, które marka udostępni organizatorom w charakterze oficjalnych samochodów Mille Miglia 2018. To najlepszy sposób, aby podkreślić nierozerwalną więź łączącą Alfy Romeo z przeszłości z tymi z aktualnej produkcji. Przejazd nimi to dodatkowa sposobność, aby w pełni przeżyć ten wyścig, odkrywając jednocześnie sportową historię Alfy Romeo, tym bardziej ekscytującą, jeśli zasiądziemy za kierownicą Stelvio Quadrifoglio lub Giulii Quadrifoglio, maksymalnego wyrazu samochodów nowej generacji Alfy Romeo ozdobionych legendarnym emblematem, który od 1923 roku zdobi samochody włoskiej marki wyróżniające się najwyższymi osiągami.