Od powstania firmy Polski Fiat w Warszawie w 1920 r., poprzez produkcję modeli 508, 518, 618, 621 w okresie międzywojennym, a po wojnie – Fiata 125p na Żeraniu, kultowego modelu 126p w fabryce w Bielsku-Białej i wreszcie współczesnych modeli takich jak Fiat Panda, a obecnie kultowy Fiat 500 w fabryce w Tychach – historia marki Fiat w Polsce jest długa i dla wielu polskich rodzin znacząca. Nieprzypadkowo firma Fiat Chrysler Automobiles Poland (FCA Poland), została uznana w specjalnym plebiscycie czytelników „Gazety Polskiej” za najbardziej „polską” firmę zagraniczną.
W uroczystej gali wręczenia nagród 5 listopada br. w Galerii Porczyńskich w Warszawie, wzięli udział m.in. premier Mateusz Morawiecki oraz Minister Inwestycji i Rozwoju Jerzy Kwieciński. W plebiscycie „Firma 100-lecia Niepodległości” zorganizowanym przez Gazetę Polską spółka FCA Poland otrzymała specjalne wyróżnienie za wieloletnią aktywną obecność w naszym kraju i szczególny wkład w rozwój polskiej motoryzacji.
To jedyna zagraniczna firma, którą docenili czytelnicy gazety. W plebiscycie wybierali oni przedsiębiorstwa, które najmocniej zapisały się swoimi działaniami w historii naszego kraju w ostatnim stuleciu i które poprzez swoje działania promują jubileusz 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. W konkursie brały udział zarówno duże przedsiębiorstwa jak i małe działające lokalnie firmy rodzinne.
Spośród zgłoszonych do plebiscytu kapituła wytypowała sto firm, na które czytelnicy mogli głosować. Dodatkowo mogli oni wyróżnić marki o co najmniej pięćdziesięcioletniej tradycji, które na stałe wpisały się w polską tradycję. Właśnie wśród tych laureatów znalazła się firma FCA Poland.
Nagrodę odebrał dyrektor Zakładu FCA Poland w Tychach – inżynier Antoni Greń.
FCA Poland jest w Polsce największym producentem samochodów i jednym z największych eksporterów w kraju. Spółka zatrudnia ok. 3000 osób. O tym, jak znacząca jest ona dla polskiej gospodarki mówiła już na początku br. członkini rady nadzorczej FCA Poland i szefowa Konfederacji „Lewiatan”, Henryka Bochniarz. Podczas seminarium nt. współpracy włosko-polskiej podkreśliła ona, że marka Fiat jest obecna na rynku polskim od 1906 roku, a pierwsze samochody marki Fiat zjechały z polskich linii montażowych w 1932 roku. Obecnie w fabryce FCA w Tychach są produkowane takie modele jak Fiat 500, Abarth 500 i Lancia Ypsilon. Przeciętnie co 50 sekund z linii montażowych w Tychach zjeżdża jeden samochód.
W roku obchodów 100-lecia Niepodległości Polski Grupa FCA w Polsce, do której należy FCA Poland, wielokrotnie już podkreślała swoją prawie stuletnią obecność i zaangażowanie w rozwój naszego kraju wspierając wydarzenia nawiązujące do tego wielkiego jubileuszu. FCA była partnerem takich wydarzeń jak np. X Kongres Kobiet w Łodzi, podczas którego obchodzono stulecie uzyskania przez kobiety praw wyborczych, czy też stulecia Lewiatana, organizacji wspierającej i reprezentującej polskich przedwojennych przedsiębiorców.
Aby podkreślić swoją obecność w 100-letniej historii Polski Grupa FCA wydała też książkę pt. „Polska Droga Fiata” oraz broszurę, w której można zapoznać się z historią marki w Polsce. Dodatkowo firma przygotowuje historyczny kalendarz, w którym zostaną zaprezentowane wszystkie modele Fiata produkowane w Polsce od międzywojnia.
W kapitule nagrody znaleźli się przedstawiciele rządu m.in. szef resortu rozwoju Jerzy Kwieciński oraz przedstawiciele parlamentu, a także największych spółek skarbu państwa i firm (m.in. PKP SA, Wydawnictwo Forum czy Rada Gospodarcza Strefy Wolnego Słowa).
Główna nagroda plebiscytu trafiła do banku PKO BP, a obok FCA Poland wyróżnienia specjalne otrzymała spółka PKN Orlen, a także Bank Gospodarstwa Krajowego i Mlekovita.
Tytułem „Marki 100-lecia” zostały uhonorowane: Polskie Linie Lotnicze LOT, Wedel, Armatura Kraków, Hefra, Huta Stalowa Wola. Tytuł „Firmy 100-lecia” trafił do: Odlewni Dzwonów Rodziny Felczyńskich z Przemyśla, Fabryki Broni Łucznik, Zarządu Morskiego Portu Gdynia i Polskiej Grupy Energetycznej. Wyróżnienia otrzymały: Grupa Azoty, PKO Bank Polski, Poczta Polska, Polskie Koleje Państwowe S.A., PLL LOT, Linie Lotnicze Enter Air i PKP Intercity oraz Przewozy Regionalne.