• Marka Fiat drugi rok z rzędu była partnerem samochodowym 40. PZU Maratonu Warszawskiego, który odbył się w stolicy w ubiegłą niedzielę.
  • O nagrodę główną, Fiata 500X Mirror, walczyli najszybszy maratończyk i najszybsza maratonka. Po porównaniu czasów zwycięzców klasyfikacji kobiet i mężczyzn z zastosowaniem 20-minutowegohandicapu samochód trafił do Kenijczyka, Davida Metto.
  • Nowy Fiat 500X, oficjalny samochód 40. PZU Maratonu Warszawskiego, towarzyszył elicie na trasie i witał na mecie finiszujących na królewskim dystansie.
  • Wielkie zainteresowanie wzbudził przejazd czterech historycznych Fiatów 126p przez fragment trasy biegu oraz ekspozycja nowych modeli z gamy włoskiej marki zaprezentowanych na mecie w Miasteczku Fiata.

W minioną niedzielę, przez stołeczne ulice przebiegli uczestnicy 40. PZU Maratonu Warszawskiego. Marka Fiat już drugi rok z rzędu była partnerem tego wydarzenia i sponsorem nagrody głównej dla zwycięzcy – Fiata 500X Mirror.

Tegoroczna edycja okazała się drugą największą w historii tego wyścigu, z blisko 8000 finiszujących na królewskim dystansie.
Zwycięzcą jubileuszowego 40. PZU Maratonu Warszawskiego został Kenijczyk David Metto, który dystans 42 km 195 m pokonał w czasie 2:12:44. Na podium stanęli także Francuz Florian Carvalho z wynikiem 2:15:14 oraz nasz rodak Adam Nowicki z czasem 2:17:43. Najszybszą kobietą okazała się Beatrice Cherop z Kenii, która na metę dotarła w 2:35:22. Zaraz za Nią na podium znalazły się Polka Anna Łapińska z czasem 2:38:41 oraz obywatelka Izraela Elena Dolinin z wynikiem 2:38:46.
Elita walczyła o miejsca na podium w swoich kategoriach i dodatkowo – w niezwykłym wyścigu o nagrodę główną, modnego SUV-a Fiata 500X Mirror. Dla wyrównania szans biegaczy i biegaczek, którzy startowali w tym samym momencie, organizatorzy zastosowali 20-minutowy handicap. Oznaczało to, że wyniki najszybszego maratończyka i najszybszej maratonki miały być porównane na mecie. Jeśli różnica wyniosłaby mniej niż 20 minut, wówczas samochód trafiłby do kobiety. Ponieważ jednak czas Davida Metto był lepszy od czasu Beatrice Cherop o przeszło 22 minuty, autem odjechał zwycięzca męskiej kwalifikacji.
Historia Maratonu Warszawskiego i firmy Fiat ma długie korzenie i sięga jeszcze lat 80. XX w. Podczas jubileuszowej, 10. edycji Międzynarodowego Maratonu Pokoju nagrodą dla najszybszego biegacza był Fiat 126p, czyli popularny „Maluch”. W kolejnych latach zwycięzcy rywalizacji w stolicy również odjeżdżali do domu nowym samochodem włoskiego koncernu.
W tym roku Maraton Warszawski obchodził wielki jubileusz 40-leci imprezy. Także i teraz nagrodą główną był samochód marki Fiat. Jednak nie tylko zwycięzca mógł bliżej poznać Fiata, bowiem nowy 500X, oficjalny samochód wydarzenia, towarzyszył elicie na trasie biegu i witał szczęśliwych finiszujących na mecie królewskiego dystansu. Serdeczne uśmiechy wywołał nostalgiczny przejazd czterech historycznych Fiatów 126p przez fragment trasy biegu. Wiele osób przyciągnęła też ekspozycja nowych modeli z gamy włoskiej marki zaprezentowanych na mecie w Miasteczku Fiata.

Włoski SUV, nowy Fiat 500X, oficjalny samochód 40. PZU Maratonu Warszawskiego, ma całkowicie odnowiony wygląd, technologię i silniki. Nadwozie, reflektory FULL LED i nowe wnętrze w najlepszym stylu 500. Silniki nowej generacji FireFly Turbo 1.0 i 1.3 są do 20% bardziej oszczędne pod względem zużycia paliwa niż silniki benzynowe o podobnych parametrach. W standardzie we wszystkich wersjach samochód wyposażony jest w system rozpoznawania znaków drogowych „Traffic Sign Recognition” z inteligentnym ogranicznikiem prędkości „Speed Advisor” i asystenta pasa ruchu „Lane Assist”, zapewniające najlepsze bezpieczeństwo i wsparcie dla kierowcy.
Nowy Fiat 500X z dostępnym, jako standardowe wyposażenie systemem Uconnect 7″ HD LIVE oraz ekranem dotykowym w pełni zintegrowanym ze smartfonami dzięki funkcjonalności Apple CarPlay i Android AutoTM, zapewnia więcej łączności ze światem niż kiedykolwiek.
Całkowicie nowa gama Fiata 500X z dwoma rodzajami nadwozia i trzema wersjami wyposażenia to:  Urban, City Cross i Cross. Cena zaczyna się od 67 000 złotych brutto.