• Zakład przemysłowy w Val di Sangro przekroczył sześć milionów wyprodukowanych samochodów.
  • Samochodem, który pomógł ustanowić ten rekord jest Ducato Natural Power, reprezentujący najszerszą na rynku gamę Fiat Professional zasilaną metanem.
  • Od ponad 20 lat FCA jest europejskim liderem tej technologii o minimalnym wpływie na środowisko z ponad 754 000 sprzedanych samochodów osobowych i dostawczych.
  • Dzięki temu rekordowi Ducato umacnia się długoletnia więź pomiędzy bestsellerowym modelem Fiata Professional, a największą europejską fabryką, produkującą lekkie samochody dostawcze.

Wczoraj, 20 września, z linii produkcyjnych Sevel (Europejska Spółka Lekkich Samochodów) zjechał samochód numer 6 000 000. Jest to Ducato Natural Power (ze średnim rozstawem osi i wysokim dachem) w kolorze szarym aluminium, wyposażony w silnik o niskim wpływie na środowisko 140 Natural Power zasilany metanem, który rozwija moc 136 KM oraz maksymalny moment obrotowy równy 350Nm i zapewnia osiągi porównywalne do silnika Diesla oraz zasięg równy 400 km.

Zakupiony przez włoskiego Klienta, służący do przewozu osób, rekordowy samochód, jest nie tylko dowodem nierozerwalnej więzi pomiędzy bestsellerowym modelem Fiata Professional a największą europejską fabryką, produkującą lekkie samochody dostawcze Sevel w Atessa, w Val di Sangro, ale również bezdyskusyjnej pozycji lidera FCA w sprzedaży samochodów z podwójnym zasilaniem benzyna/metan: wystarczy wspomnieć, że w ciągu 20 lat, w Europie zostało sprzedanych ponad 754 000 takich samochodów osobowych i dostawczych. W skład gamy Fiata Professional na CNG wchodzą cztery modele: Fiorino, Doblò Cargo, Ducato Furgon, Minibus lub Panorama i Panda Van.

Dzięki bogatej i kompletnej gamie, Ducato Natural Power stanowi idealną odpowiedź na wszystkie wymogi transportowe, o czym świadczy ilość możliwych konfiguracji wersji furgon (dostępne w 3 długościach nadwozia, 3 wysokościach i wersji Maxi) oraz Kabina z platformą pod zabudowę (3 długości i wersja Maxi). Wspólna dla wszystkich wariantów bestsellera Fiat Professional, 3-litrowa jednostka napędowa z Euro 6, rozwija maksymalną moc 136 KM (100 kW) przy 3500 obrotach/min. oraz maksymalny moment obrotowy równy 350 Nm przy 1500 obrotach/min.

Ducato Natural Power osiąga maksymalną prędkość 159 km/h i odnotowuje ograniczone spalanie (8.6 kg/100 km metanu). Ponadto, dzięki brakowi emisji cząsteczek stałych oraz zmniejszonej emisji zanieczyszczeń, Ducato Natural Power może wjeżdżać do stref o ograniczonym, ze względu na ochronę środowiska, ruchu drogowym.

W zaprojektowanym specjalnie z zamysłem działania na metan silniku, zastosowano specyficzne elementy, właściwe dla tego rodzaju zasilania, zapewniające maksymalną trwałość, niezawodność i sprawność.

Ducato Natural Power jest zaprojektowany do normalnej eksploatacji na gaz ziemny. Zasilanie na benzynę włącza się automatycznie, kiedy tylko kończy się metan zmagazynowany w pięciu butlach o łącznej pojemności 220 litrów, (36 kg), zapewniających 400 kilometrowy zasięg. Ponadto, butle z gazem umieszczone są pod podłogą, co pozwala w pełni korzystać z przedziału ładunkowego: jest to bardzo istotna cecha w przypadku samochodu wykorzystywanego w celach profesjonalnych.

Jest to tym bardziej interesujące, że metan to aktualnie najczystsze, dostępne paliwo na rynku. W porównaniu z benzyną na przykład, metan zmniejsza emisję CO2 o 23%. Jednostki napędowe zasilane metanem redukują do minimum szkodliwe substancje, jak: sadza, tlenki azotu oraz węglowodory, które powodują tworzenie się innych zanieczyszczeń. Ponadto, samochody zasilane metanem mogą wjeżdżać do stref o ograniczonym ze względu na ochronę środowiska ruchu drogowym, parkować na parkingach podziemnych i na promach.

Ducato Natural Power potwierdza stałe zainteresowanie FCA tematyką ochrony środowiska, poprzez badania i rozwój konkretnych rozwiązań poprawiających osiągi i redukujących spalanie, łącząc ze sobą zrównoważony rozwój pod względem ekologicznym i ekonomicznym.
Poza tym, samochody OEM, czyli z fabrycznie montowaną instalacją gazową, z nadwoziem odpowiednio zmodyfikowanym przy użyciu specjalnej technologii, są poddawane crash testom i próbom emisji takim samym, jak samochody ze standardowej produkcji i mogą pochwalić się wysokim standardem komfortu i bezpieczeństwa.

37-letni sukces.
Już trzydzieści siedem lat temu Ducato zrewolucjonizował rynek lekkich samochodów dostawczych i rewolucja ta wydaje się nie mieć końca. Aktualna, szósta generacja, może pochwalić się najwyższą w branży ładownością 3,5 tony. Pośród licznych, silncyh stron modelu, na szczególną uwagę zasługują mocne i oszczędne silniki, jak i najnowszej generacji systemy bezpieczeństwa i systemy wspomagające jazdę oraz różne warianty nadwozia zaprojektowane dla każdego rodzaju adaptacji. W konsekwencji, Ducato utrzymuje wysoką rezydualną wartość samochodu, co w połączeniu z niskimi kosztami obsługi i umiarkowanymi cenami części zamiennych pozwala poszczycić się nowemu Fiatowi Professional najniższymi w swojej kategorii kosztami utrzymania i naprawy, co zasadniczo przekłada się na poprawę „Total Cost of Ownership” (całkowitego kosztu eksploatacji), który jest bardzo istotny dla poprawy biznesów prowadzonych przez różnych Klientów.

Ducato można faktycznie skonfigurować pod konkretne użytkowanie, korzystając z oferty najbogatszej na rynku gamy napędów na przód: łącząc różne warianty nadwozia, silnika i mechaniki uzyskuje się około 10 000 wersji samochodów dostawczych, aut do przewozu osób i baz pod zabudowy. Ducato dostępne jest w 4 długościach nadwozia i 3 wysokościach dachu dla furgonów oraz 6 długościach w wersjach podwozie pod zabudowy. W obrębie gamy furgonów można wybrać spośród ośmiu różnych ładowności, które wahają się od 8 do 17 m³ i mogą poszczycić najlepszą efektywnością przestrzeni ładunkowej w tej kategorii.

Fabryka rekordów.
Ducato powstaje w największym w Europie zakładzie produkującym lekkie samochody dostawcze: zakładzie Sevel w Atessa, w Val di Sangro. W 1981 roku zakład Sevel zatrudniał niewiele ponad 600 osób, co przekładało się na produkcję 70 samochodów na dzień. Dzisiaj produkowanych jest 1200 sztuk dziennie w nadzwyczajnej ilości różnych konfiguracji. Fabryka jest jednym z najbardziej zaawansowanych zakładów na świecie pod względem stopnia specjalizacji, organizacji i metod pracy. Ponadto, uzyskał „Srebro” w programie World Class Manufacturing, w którym bierze udział ponad 160 zakładów Grupy FCA, ale również inni dostawcy.  Certyfikat „Silver” potwierdza wysokie standardy efektywności, organizacji, zaangażowania i jakości. Fabryka zatrudnia około 6400 pracowników, natomiast po wliczeniu dostawców z tego okręgu liczba ta sięga 12 500 osób. Średni wiek wynosi 45 lat, a kobiety stanowią ponad 21% całego personelu. Na jego terenie znajduje się wzorcowy ośrodek „Academy”, gdzie szkoleni są przyszli pracownicy i gdzie stale udoskonalają swoje umiejętności wszyscy zatrudnieni. „Academy” jest miejscem, w którym spotykają się ludzie, by wzbogacić swoją wiedzę oraz umiejętności przywódcze, a także przeprowadzać symulacje i tworzyć innowacje; można tu również nauczyć się o najnowocześniejszych technologiach przyszłości, które dotyczą różnych obszarów biznesu, jak jakość, ergonomia, złożoność i tempo pracy.